Śladami Alfonsa Muchy na Morawach Południowych

Rodowity Morawianin mieszkał na Bałkanach, w Monachium, Wiedniu, Paryżu i w dalekiej Ameryce. My zapraszamy Cię na wyprawę jego śladami po Morawach Południowych. Wybitny malarz secesyjny o światowej renomie uwielbiał ten zakątek ziemi!

więcej


Fenomenalny symbolista, ikona dojrzałej secesji, mistrz gry ze światłem i cieniem. Człowiek, który rozsławił secesję na świecie i któremu zawdzięczamy przepiękne czechosłowackie banknoty i znaczki. Malował mury pałaców, fotografował akty, projektował scenografie teatralne, a także biżuterię, wzory tapet, opakowania czekolady. Jeśli kiedykolwiek muzy pocałowały jakiegoś artystę w oba policzki, to był to właśnie Alfons Mucha.

Patriota, który bez prawa do honorarium zaprojektował w 1918 roku godło dla nowo powstałej niepodległej Republiki Czechosłowackiej. Ale przede wszystkim podarował narodowi czeskiemu słynną Epopeję słowiańską. Pracował nad nią 18 lat! A my dziś, po całej dekadzie, możemy znów ją zobaczyć na jego ukochanych Morawach. Epopeja słowiańska powróciła do pałacu Moravský Krumlov

Choć Mucha jako jeden z wielkich Czechów pochowany został w mauzoleum Slavín w Pradze, możesz wybrać się do „jego” miejsc na Morawach Południowych. Przygotowaliśmy dla Ciebie propozycje wycieczek z tematyką muchowską. Podpowiemy, gdzie nabyć bilety na Epopeję słowiańską. I zdradzimy ciekawostki z życia malarza – również te mniej znane (a nawet lekko pikantne). Ponieważ Alfons Mucha był wszystkim, ale nie nudziarzem. Był fascynującym do szpiku kości Morawianinem! Chodź na spotkanie z MISTRZEM.

Epopeja słowiańska na własne oczy

Wybierz się na wycieczkę do Moravskieho Krumlova. Zobaczysz, że pałac przygotował przestrzeń wystawienniczą na piątkę. Czynne od wtorku do niedzieli od 9:00 do 16:00. Ostatnie wejście o 15.00.

informacje i bilety

Gdzie jeszcze poznawać Muchę?

Mamy dla Ciebie jeszcze więcej miejsc i wycieczek związanych z gigantem secesji. Po wizycie w Moravskim Krumlovie i obejrzeniu Epopei udaj się do Ivančic, rodzinnego miasta malarza, w którym dzięki wspaniałej aplikacji poznasz jego dwie życiowe miłości. Wolisz wycieczkę rowerową? Jedź od pałacu do pałacu – w jednym z nich zobaczysz Epopeję słowiańską w formie gigantycznych puzzli, widniejących w Czeskiej księdze rekordów!

znaleziono 7 wyników
sortuj wg
  • popularność
  • odległość
  • nazwa

Region

Dwie miłości Alfonsa Muchy

Rodzinne Ivančice oczami Alfonsa Muchy. Jedenaście opowieści, jedenaście przystanków z audioprzewodnikiem. Wyrusz na ścieżkę audiowizualną, której trasę możesz bezpłatnie ściągnąć na telefon. Zobacz miasto oczami mistrza. Jakie miejsca lubił Alfons Mucha? Gdzie mieszkali jego przyjaciele i miłości? Co go inspirowało?

pokaż

Przejażdżka śladami Alfonsa Muchy

Eleganckie pałace i niczym niezmącony spokój niemalże zapomnianego zakątka czystej znojemskiej przyrody. Ta wycieczka będzie balsamem dla Twojej duszy.

pokaż

Szlak Alfonsa Muchy

Zadaniem projektu Szlak Alfonsa Muchy jest stworzenie wystaw zmieniających się co roku i stanowiących uatrakcyjnienie Epopei słowiańskiej. Dzieła Alfonsa Muchy oraz artystów, którzy inspirowali się jego twórczością, rozdzielone są pomiędzy 4 miejsca szlaku – Ivančice, Moravský Krumlov, Hrušovany nad Jevišovkou oraz Mikulov. Poszczególne miejsca Szlaku Alfonsa Muchy będą prezentowały dzieła w taki sposób, aby zachęcić do odwiedzenia pozostałych miejsc.

pokaż

Klasztor Louka w Znojmie

Pierwotne lokum Biblioteki Strahovskiej, dziś winiarska skarbnica regionu. Dasz się namówić na degustację?

pokaż

Pałac Mikulov

Majestatyczny pałac zachęca do zwiedzania już z daleka. W końcu nocował tu sam Napoleon Bonaparte.

pokaż

Kraina pełna romantyzmu

Skąd malarze czerpią inspirację dla obrazów natury jak ze snu? Ścieżka krumlovsko-rokyteńska zaprasza w swoje malownicze ramiona.

pokaż