Odyseja Epopei słowiańskiej

Zachwycający cykl 20 płócien o historii Słowian od czasów prehistorycznych aż do współczesności powrócił „do domu“ do Moravskiego Krumlova. Ale była to prawdziwa odyseja. Zresztą sam autor Epopei słowiańskiej też nie bał się podróży!

historia Epopei słowiańskiej


W 1910 roku A. Mucha powrócił z USA do ojczyzny, gdzie wynajął część pałacu Zbiroh z zamysłem namalowania w nim 20 obrazów Epopei słowiańskiej. Dokończył ją w 1928 roku i jeszcze w tym samym roku, wraz z mecenasem finansującym dzieło, Charlesem Cranem, przekazał ją w darze Pradze i narodowi czeskiemu. Podczas II wojny światowej obrazy były przechowywane w pałacu w Slatiňanach. W latach 50. przewieziono je do pałacu w Moravskim Krumlovie.

Pierwsze obrazy Epopei zostały po raz pierwszy wystawione w praskim Klementinum w 1919 roku. Rok później 11 płócien zaprezentowano w Chicago i Nowym Roku, gdzie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Całość można było zobaczyć w 1928 roku w praskim Pałacu Wystawowym (Veletržní palác), a następnie w Brnie.  W latach 1963–2011 Epopeja była wystawiona w pałacu Moravský Krumlov.

Później nastał czas długich sporów, gdyż przestrzenie wystawiennicze były w opłakanym stanie i nie służyły dziełu. Przez kilka lat cykl był wystawiony w Pałacu Wystawowym w Pradze, a w 2017 roku można go było obejrzeć w dalekim Tokio. Był to niewiarygodny sukces! W ciągu 3 miesięcy wystawę odwiedziło 650 tysięcy osób.

Wprawdzie nadal trwa spór o prawa do dzieła… ale wszystkie 20 oryginałów Epopei słowiańskiej można ponownie podziwiać w pałacu w Moravskim Krumlovie, który przygotował przestrzenie wystawiennicze na piątkę.

Teraz, kiedy już znasz najważniejsze fakty na temat Epopei słowiańskiej, z pewnością chcesz ją zobaczyć na własne oczy, w oryginale i w należycie przygotowanych przestrzeniach.

chcę dowiedzieć się więcej