Naj architektoniczne i winiarskie atrakcje Słowacka

Słowacko to region wciąż żywych tradycji ludowych, a miejscowi pielęgnują je najlepiej, jak potrafią. Czego się spodziewać, jeśli nie rzędów malowanych piwniczek z kolorowymi ornamentami? Oczywiście, że tu są. Ale teraz porozmawiajmy o winnicach w nowoczesnym stylu, od surowej skandynawskiej prostoty po młyn, który (już) nie jest młynem.

więcej informacji do ulubionych


Winogrona zamiast gruszek

Na początek zachęcamy do odwiedzenia winiarskiej wioski o uroczej nazwie Hrušky, która oznacza, jak można łatwo się domyśleć, po prostu „gruszki”. Znajdziesz tu idealne miejsce do degustacji win tchnące świeżym espritem. Willa Hrušky wibruje pozytywną energią, a spokój zamkniętego kompleksu doskonale wpisuje się w kameralny nastrój pensjonatu typu boutique. Jeśli istnieje idealne miejsce na relaks z kieliszkiem lokalnego wina, to jest ono właśnie tu. Rozkoszuj się winami z regionu Podluží, starannie dobranymi przez sommeliera. Warto wziąć ze sobą rowery i pokonać tutejszą ścieżkę rowerową. Willa oferuje miejsca noclegowe, a wieczorem można zagrać w petanque na oświetlonym boisku.

Co więcej, obiekt ma niezwykle ciekawą historię. Rodzina młynarzy chciała wybudować tu, w zasięgu wzroku od młyna, dom rodzinny. Kiedy jednak po przewrocie w lutym 1948 roku młyn został skonfiskowany, budowę domu przerwano. Po latach dokończył ją dopiero ich wnuk! Z tą różnicą, że w miejscu planowanej stodoły powstała część wspólna pensjonatu. O dawnym przeznaczeniu przypomina dziś kolumnada ze stalowymi słupami oraz wszechobecne drewno. Wprawni rzemieślnicy wraz z architektami Pelčákiem i Vořechovską stworzyli harmonijną całość, w której nie mogło zabraknąć ogrodu, zaprojektowanego równie dobrze jak budynki i zachęcającego do aktywnego wypoczynku.

Jesteś miłośnikiem stylu industrialnego? Wybierz się do Młyna

Zaledwie 70 m dalej znajdziesz Młyn Hrušky. Jego okazałe wnętrze w czystym, industrialnym stylu trzeba zobaczyć na własne oczy. Beton, cegły, metal, drewno… coś wspaniałego. Nie dadzą Ci tu zginąć z głodu ani z pragnienia – choć i ten budynek stracił swoje pierwotne przeznaczenie (już komuniści przekształcili młyn w zakład produkcyjny pasz dla JZD, czyli czeskich PGR-ów), to w zamian zyskał kilka nowych. Witamy w bistrze, winiarni, kawiarni, śniadalni…
Autorem projektu jest znów studio Pelčák a partner architekti. Charakterystyczna ceglana elewacja doczekała się renowacji i nowego dachu. Ogródek zaaranżowano po dwóch stronach Młyna – w zależności od nastroju możesz wybrać, czy chcesz obserwować ruch na głównej ulicy Hrušek, czy chłonąć zenowy spokój ogrodu po drugiej stronie.

Bistro, które przyćmi niejedną restaurację

Čejkovice to istny raj dla miłośników wina. Nie wiadomo, od czego zacząć. Jedno jest pewne – fani ponadczasowego designu i minimalistycznych wnętrz muszą odwiedzić rodzinną winiarnię Škrobák. Elegancka ciemna elewacja zmyślnie kontrastuje z otaczającą zielenią. Dzięki otwartości obiektu na otoczenie można rozkoszować się nie tylko smakiem wina, ale i cudownymi widokami. Rodzina Škrobáków postawiła na mocno nowoczesny wygląd winiarni oraz połączenie wina i gastronomii. W suterenie odbywa się produkcja wina, parter jest królestwem degustacji i gastronomii, na piętrze można przenocować w hotelu butikowym. Wine bistro łączy najlepsze wina ze starannie przygotowywanymi potrawami z lokalnych składników. Surowy czysty styl otoczenia potęguje doznania kulinarne.

Wnętrze w duchu minimalizmu jest dziełem pracowni ID_arch, znanej z nowoczesnego podejścia i skrupulatnego wykonania. Architektka Ivana Dombková starannie przemyślała każdy szczegół i postawiła na kontrast tradycji i nowoczesności - w ten sposób powstało subtelne połącznie drewna, będącego elementem podstawowym, z luksusową czernią oraz nowoczesnymi materiałami i technologiami. Współgra ono z wizją właścicieli, którzy wnoszą do tradycyjnego rzemiosła winiarskiego nowe spojrzenie.

O trzej stodołach i kolorowych luksferach

W sąsiednim Starym Poddvorovie znajdziesz winnicę Krásná hora. Tym razem przygotuj się na coś zgoła innego – na śnieżnobiały budynek w stylu rustykalnym. A tak właściwie to trzy budynki. O to, aby nowa architektura stopiła się z otoczeniem, zadbał architekt Tomáš Havlíček z pracowni Létající inženýři, wkomponowując trio stodół z dwuspadowym dachem w oryginalną zabudowę. Projekt otrzymał kilka nagród architektonicznych – m.in. trzecie miejsce za najlepszy nowy obiekt budowlany w historycznym otoczeniu od Klubu Za starou Prahu. Podobno przez pewien czas przyjeżdżało tu nawet więcej architektów niż koneserów wina… Architekt przemycił jeden element charakterystyczny dla późnosocjalistycznej morawskiej wsi – luksfery! Klient początkowo nie był przekonany do tego pomysłu… Jednak zobaczywszy projekt, zgodził się na wycięcie otworów w fasadzie, przez które słońce rzuca promienie do wnętrza niczym reflektor oświetlający scenę.

Na degustacje wina przeznaczono przestrzeń na drugim piętrze. Duża przeszklona ściana wraz z tarasem zapewniają cudowny widok na winnicę. Poprzeczka została ustawiona wysoko również w przypadku wina. Koniecznie skosztuj którejś z odmian rosnących na miejscu, jak np. pinot gris czy pinot noir, Gewurztraminer lub merlot. Wizytę w Krásnej horze należy uzgodnić z właścicielami z wyprzedzeniem.

Toskańska oaza na mapie Moraw

Poza szklakiem naszej winiarsko-architektonicznej wędrówki leży Archlebov. Ale wart jest nadłożenia drogi – może być wisienką na torcie albo odrębną wycieczką. Od lat planujesz urlop w Toskanii, ale wciąż coś staje na przeszkodzie? Wybierz się do winnicy SPIELBERG! Nie znajdziesz drugiej takiej na Morawach. Aż trudno uwierzyć, że w latach 70. był tu dom kultury o typowo socjalistycznej architekturze. Dziś to kompleks winiarski w całości utrzymany w duchu Toskanii, od podcieni po drewniane okiennice i donice z terakoty… Do tego stopnia, że nikt by się specjalnie nie zdziwił, gdyby obsługa zaczęła mówić po włosku zamiast po czesku… Skądinąd, zaledwie kilka kilometrów stąd zaczyna się region nazywany Morawską Toskanią.
Swój obecny wygląd kompleks zawdzięcza architektowi Ondřejowi Bořilowi. W stylu toskańskim urządzone są również okoliczne budynki i ogrody. Sercem winnicy jest Sala Kryształowa z eleganckimi żyrandolami kryształowymi. Do „zwykłej” degustacji całkowicie wystarczy jednak, w zależności od pogody, leżak na kamiennym tarasie lub nowoczesne Degustarium. Poznasz tu legendy związane z miejscowymi winnicami, a to dzięki ręcznie narysowanej, podświetlanej mapie. Do tradycyjnej piwnicy winnej można udać się na dłuższą degustację oraz na lokalny przysmak – sauté z daniela na czerwonym winie.

Gdzie zjeść po drodze

Oprócz samych winnic, warto zatrzymać się w kawiarni Sonnentor w Čejkovicach lub w barze koktajlowym Yalla w Kyjovie. A może chcesz przedłużyć wycieczkę do Archlebova w nieskończoność i jeszcze dalej? Fantastyczne jedzenie oferuje Bukovanský mlýn, Kyjovský pivovar (browar), Pražírna Kyjov (prażalnia kawy) oraz bistro Prostě burger.

Propozycje wycieczek

Zaciekawił Cię temat artykułu? Wystarczy teorii, czas wyruszyć w podróż i odkrywać Morawy Południowe na żywo.

 

Inne artykuły na blogu


TOP nowoczesne winnice w Znojmie i okolicach

Znojmo uzyskało status miasta królewskiego już w XIII wieku. To między innymi dzięki temu przez stulecia mogło kwitnąć na wielu frontach. Dziś jest prawdziwą encyklopedią stylów architektonicznych, od romańskiego po te współczesne, jak np. brutalizm. Nie trzeba nawet kupować biletu wstępu, wystarczy spacer po mieście. A nowoczesne świątynie wina z ostatnich lat to dopiero nie lada gratka…

10 minut czytania

Pamiętny rok 1805

Na 1805 rok Napoleon Bonaparte (od 1804 roku cesarz Francuzów) zaplanował inwazję na Wielką Brytanię. Ufał sobie tak bardzo, że zaanektował Hanower oraz zlecił porwanie i stracenie krewnego byłego króla Francji. Taka śmiałość nie mogła przejść bez reakcji…

5 minut czytania

Śladami nagrodzonych win i architektury w Mikulovie i okolicach

Wapienny masyw Wzgórz Pawłowskich (Pálavy) dominuje nad okolicą. Ten, kto do tej pory tu nie zawitał, powinien oddać morawski paszport turystyczny. Głównym miastem regionu jest Mikulov, choć inne miejscowości również posiadają doskonałe walory winiarskie, co potwierdza m.in. film „Młode wino“. Ważną rolę odgrywają również Valtice i to właśnie tam zaczniemy naszą dzisiejszą wędrówkę.

10 minut czytania