Śladami żydowskiej historii

Opuszczone synagogi, cmentarze, nieistniejące getta żydowskie. Na Morawach Południowych można znaleźć miejsca, które opowiadają barwną i jednocześnie tragiczną historię społeczności żydowskiej.

Odkryj je z nami


Kultura żydowska na Morawach Południowych jest naprawdę różnorodna. Żydzi żyli tu przez wieki i wraz z Czechami i Niemcami kształtowali lokalną historię, przyczyniali się do dobrobytu i rozwoju. II wojna światowa ukończyła spokojne współżycie i brutalnie przerywała więzy. Najtragiczniej dotknęła właśnie Żydów. W czasach komunizmu historia i kultura Żydów były objęte jednogłośnym milczeniem. Wiele zabytków przestało istnieć – niektóre w okresie faszyzmu, inne w okresie komunizmu. Te, które przetrwały, niejednokrotnie utraciły pamięć i znaczenie. Na szczęście po 1989 roku niektóre z nich udało się uratować.

Śladami żydowskich mieszkańców

Pierwsi Żydzi przybyli na Morawy Południowe już w XIII wieku. Zachowały się nie tylko ich tradycje i zwyczaje, ale również wiele zabytków. Odkryj miejsca na mapie Moraw Południowych, w których odcisnęli swoje piętno.

znaleziono 16 wyników
sortuj wg
  • popularność
  • odległość
  • nazwa

typ podróży

typ zabytku

Region

Miasto Mikulov

Malownicze miasteczko, leżące pośród winnic, naszpikowane jest zabytkami i lokalami z wyśmienitą kuchnią. A ta okolica….

pokaż

Nostalgia okresu międzywojennego

Okres międzywojenny, nazywany w Czechach okresem I Republiki, miał swój niepowtarzalny szarm. Od wypolerowanych samochodów po elegancką modę. W stolicy Moraw możesz przenieś się w realia tamtych czasów!

pokaż

Boskovice żydowskie i empirowe

Jak wyglądały dzielnice żydowskie w czeskich miastach? Gdzie leży urokliwy empirowy pałac? Witamy w Boskovicach. Köhn, mamy gości!

pokaż

Willa Tugendhat

Skąd rozciąga się prawdopodobnie najpiękniejsza panorama Brna? Z ulicy Černopolní. To między innymi dlatego stanął tu jeden z najważniejszych budynków architektury funkcjonalistycznej…

pokaż

Dzielnica żydowska w Boskovicach

Odkryj magiczne zakątki żydowskiego miasta w Boskovicach. Stare nagrobki, synagogę, mykwę...

pokaż

Cmentarz żydowski w Boskovicach

Magiczny spokój, przepiękne nagrobki i ważna historia. Zwiedzając dzielnicę żydowską w Boskovicach, nie sposób ominąć cmentarza żydowskiego.

pokaż