Okres międzywojenny, nazywany w Czechach okresem I Republiki, miał swój niepowtarzalny szarm. Od wypolerowanych samochodów po elegancką modę. W stolicy Moraw możesz przenieś się w realia tamtych czasów!
13.3 km
3:45 godz.
154 m
Skoro jesteśmy przy I Republice, to pierwszym przystankiem bez wątpienia powinna być Willa Tugendhat. Jednym tchem należy dodać, że z uwagi na wyjątkowo duże zainteresowanie tym zabytkiem UNESCO warto zarezerwować bilety z wyprzedzeniem. Albo kupić kartę BRNOPAS – jej posiadacze mają szansę zobaczyć wnętrza willi. Mimo wszystko się nie udało? Nie martw się. Warto tu przyjechać nawet dla samego ogrodu. A funkcjonalistycznymi wnętrzami możesz cieszyć się w niedalekiej kawiarni Era, gdzie serwowana jest fantastyczna kawa.
Z kawiarni ulicą Schodovą docieramy do kolejnej perły architektury modernizmu – Willi Löw-Beer. Secesyjna willa wprowadzi Cię w klimat życia brneńskiej śmietanki towarzyskiej na przełomie XIX i XX wieku, a to dzięki wystawie pt. Świat brneńskiej burżuazji pomiędzy Löw-Beer a Tugendhat. Poczujesz atmosferę Morawskiego Manchesteru, jak wówczas nazywano Brno... Zwieńczeniem wrażeń będzie luksusowy obiad w restauracji Kohout NA VÍNĚ, która jest jednym z finalistów w kategorii Fine Dining projektu Gourmet.
Płyniemy dalej na falach burżuazji i okresu międzywojennego. Przed nami kolejna perełka architektury z początku XX wieku – Willa Stiassny. Zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się co godzinę od piątku do poniedziałku i pozostaje długo w pamięci uczestników… Po zwiedzaniu nic tak dobrze nie robi jak chwila chilloutu w ogrodzie. (Willa wygląda znajomo? Prawdopodobnie oglądałeś film pt. Lida Baarova). W sąsiedztwie willi można zobaczyć więcej budynków mieszkalnych z tego okresu.
Wskocz w tramwaj numer jeden (chociaż my polecamy spacer dookoła Brneńskiego centrum wystawienniczego) i dojedź na Mendlovo náměstí, gdzie w cukierni Sorry - pečeme jinak łagodnie, ale mocno nietradycyjnie, sprowadzą Cię z powrotem do teraźniejszości kreatywne desery o nieco bezczelnych nazwach. Stąd już tylko cztery przystanki tramwajowe (nadal „jedynki”) dzielą Cię od Dworca Głównego.
Wyruszając w podróż w stylu I Republiki, warto zaopatrzyć się w centrach informacji w broszury: Mały przewodnik po mieście, Gourmet, BRNOPAS, 1 weekend i 5 kultowych willi, BRNO, CZYLI CO? Brneńskie Centrum Wystawiennicze albo pobrać je na telefon.
WSKAZÓWKA dla zmęczonych: Przejażdżka minibusem, który kursuje na trasie 4 WILLE. Wprawdzie zajrzysz tylko do ogrodów, ale z drugiej strony zahaczysz o Willę Jurkoviča...
Gdzie dalej? Odkryj więcej miejsca na Morawach Południowych, które poprowadzą Cię śladami żydowskich mieszkańców.
Znaleźliśmy więcej wycieczek, które mogłyby Ci się spodobać. Sprawdź jakie.
znaleziono 7 wycieczek
Pieszo lub na rowerze. Odwiedź miejsca, które w 1805 roku były świadkiem ważnego wydarzenia w historii – nie tylko czeskiej, lecz również francuskiej, rosyjskiej i austriackiej. Miejsca, gdzie rozegrała się bitwa trzech cesarzy.
Brno było miejscem pierwszych prób zdobycia wykształcenia przez Alfonsa Muchę oraz jego artystycznych początków. Do dziś, wędrując po morawskiej metropolii, można natrafić w architekturze i wnętrzach na ślady tego mistrza malarstwa, a także na ślady secesji.
Na początku XIX wieku Šlapanice były głównie ośrodkiem rolniczym, zaopatrującym Brno w chleb i mleko. W tamtym czasie liczba mieszkańców była osiem razy mniejsza niż obecnie. Choć samo miasto nie zostało bezpośrednio dotknięte przez wojenną wrzawę, jego mieszkańcy doświadczyli najróżniejszych trudów aż nadto. Przyczynił się do tego fakt, że przez miasto przeszły kolejno wszystkie trzy armie. Zapraszamy na wędrówkę ich śladami.
Dalekie widoki, kamienie ozdobne, romantyczna dolina rzeki pstrągowej, kościoły, klasztor Porta coeli oraz zamek Pernštejn. A po drodze małe browary, w których można ugasić pragnienie.
Węgiel w okolicach Brna? Czarny i prawdziwy? Wydobywano go tu w 10 kopalniach od połowy XVIII wieku. Najgłębsze sztolnie w Europie Środkowej!
Odkryj skarby morawskiego piśmiennictwa w Rajhradzie, wybierz się spacerem wśród winnic i sadów morelowych na wieżę widokową Výhon. Pozwól, by otuliły Cię hojne ramiona Moraw Południowych.
Ślady żydowskich mieszkańców w Brnie są wszechobecne. Przywołują je liczne zabytki, od jedynej działającej synagogi na Morawach, po tzw. kamienie pamięci. Zapraszamy na wędrówkę po Brnie śladami judaizmu, losów mieszkańców oraz dziedzictwa, które na zawsze będzie przemawiać mocnym głosem.