Śladami Napoleona: Šlapanice

Na początku XIX wieku Šlapanice były głównie ośrodkiem rolniczym, zaopatrującym Brno w chleb i mleko. W tamtym czasie liczba mieszkańców była osiem razy mniejsza niż obecnie. Choć samo miasto nie zostało bezpośrednio dotknięte przez wojenną wrzawę, jego mieszkańcy doświadczyli najróżniejszych trudów aż nadto. Przyczynił się do tego fakt, że przez miasto przeszły kolejno wszystkie trzy armie. Zapraszamy na wędrówkę ich śladami.

więcej informacji do ulubionych


długość trasy

7.9 km

czas trwania

3:00 godz.

przewyższenie

89 m


Mapa trasy

Nasze aktualne polecajki

A tutaj już byłeś?

Znaleźliśmy więcej wycieczek, które mogłyby Ci się spodobać. Sprawdź jakie.

znaleziono 7 wycieczek

Nostalgia okresu międzywojennego

Okres międzywojenny, nazywany w Czechach okresem I Republiki, miał swój niepowtarzalny szarm. Od wypolerowanych samochodów po elegancką modę. W stolicy Moraw możesz przenieś się w realia tamtych czasów!

pokaż

Tropem górniczej przeszłości – pieszo lub na rowerze do Zbýšova i Rosic

Węgiel w okolicach Brna? Czarny i prawdziwy? Wydobywano go tu w 10 kopalniach od połowy XVIII wieku. Najgłębsze sztolnie w Europie Środkowej!

pokaż

Židlochovicko – kraina moreli i wina

Odkryj skarby morawskiego piśmiennictwa w Rajhradzie, wybierz się spacerem wśród winnic i sadów morelowych na wieżę widokową Výhon. Pozwól, by otuliły Cię hojne ramiona Moraw Południowych.

pokaż

Przez malownicze Tišnovsko – rowerem na zamek Pernštejn

Dalekie widoki, kamienie ozdobne, romantyczna dolina rzeki pstrągowej, kościoły, klasztor Porta coeli oraz zamek Pernštejn. A po drodze małe browary, w których można ugasić pragnienie.

pokaż

Secesja w Brnie

Brno było miejscem pierwszych prób zdobycia wykształcenia przez Alfonsa Muchę oraz jego artystycznych początków. Do dziś, wędrując po morawskiej metropolii, można natrafić w architekturze i wnętrzach na ślady tego mistrza malarstwa, a także na ślady secesji.

pokaż

Tam, gdzie ożywają dawne historie – Slavkov i Bučovice

Pieszo lub na rowerze. Odwiedź miejsca, które w 1805 roku były świadkiem ważnego wydarzenia w historii – nie tylko czeskiej, lecz również francuskiej, rosyjskiej i austriackiej. Miejsca, gdzie rozegrała się bitwa trzech cesarzy.

pokaż

Brno: Żydowskie ślady wszędzie wokół

Ślady żydowskich mieszkańców w Brnie są wszechobecne. Przywołują je liczne zabytki, od jedynej działającej synagogi na Morawach, po tzw. kamienie pamięci. Zapraszamy na wędrówkę po Brnie śladami judaizmu, losów mieszkańców oraz dziedzictwa, które na zawsze będzie przemawiać mocnym głosem.

pokaż